SanalGazeteci.Net

web tasarım

Büyük Ve Güçlü Türkiye

Büyük Ve Güçlü Türkiye
Avatar
Metin KÜLÜNK( metin@sanalgazeteci.net )
2.888 views
19 Ocak 2019 - 23:19
reklam

Çin yakın bir tarihe kadar gıda kıtlığıyla özdeşleşmiş bir ülkeydi. Milyonlarca Çinli, “Büyük Atılım” hareketinin neden olduğu felaketler sonucu açlıktan ölmüştü. 1974 Gıda Zirvesi’nde Çin merkezli kıyamet senaryoları dünyaya sunulmuştu.

Çin’in milyarlarca insanı beslemesinin bir yolunun olmadığı ve dünyanın en kalabalık ülkesinin felakete sürüklendiği iddia edilmişti. Oysa Çin, tam da bu sıralarda tarihinin en önemli atılımlarına, ekonomik başarılarından birine doğru ilerliyordu. 

Çin’de hala önemli bir nüfus yoksulluktan muzdarip olsa da tarihinde ilk defa Çin kıtlıktan kurtuldu. Bu başarıyı Batılı demokrasilerin hiç de önemsemediği, kötü ve tehlikeli ilan ettiği Tek Parti iktidarıyla başardı. Meselenin rejim şekli olmadığı ortada. Çin, Mao ve Komünizm sonrasında sıkıntılar yaşasa da kendine özgü tabandan tavana başarı ile yükselme sistemini kurarak bugün dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumuna geldi. Yakın zamanda ise dünyanın en büyük ekonomisi olacak.

Çin kendi dinamiklerine yaslanarak tarihteki en önemli zihinsel atılımlardan birini gerçekleştirmiş oldu.. Mao ve Çin Komünist Partisi birçok hata yaptılar ama zaman içerisinde hataları en aza indirmeyi ve Çin değerleri ile kendileri olmayı başardılar. Bugün Çin’in ulaştığı nokta komünizmin başarı hanesine değil, Çin’in kendi olmasının değer hanesine yazılmaktadır. Tarih göstermiştir ki, tüm büyük devlet ve medeniyetler kendi olarak, kendi değerlerine yaslanarak büyümüş ve tarihe iz bırakmışlardır.

Türkiye’de son yüzyıldır, Çin’le benzer süreçlerden geçti. Adı ne olursa olsun yönetimde esas olan ehliyet, liyakat ve bunları adil şekilde değerlendirecek bir sistemin organize edilmesidir. Türkiye’nin büyük atılım hareketinin nirengi noktası budur. #BüyükVeGüçlüTürkiye ‘nin yolu bizi biz yapan değerlerden, topyekün kalkınmadan geçmektedir. Topyekün kalkınma için adil bölüşüm şarttır. Adil bölüşüm ise kapitalist, komünist, liberalist yaklaşımlarla değil, zekat ve infak müessesesini yeniden kurmakla mümkün olacaktır

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturu ile yüzyıllarca düşkününe sahip çıkan bir milletin çocukları olarak bizi bizden iyi bilen Yaradan’ın gösterdiği yolu takip edip zekât müessesesini yeniden kurmamız gerekmektedir.

Sitemiz İhlas Haber Ajansı (İHA) abonesidir İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm haberler, SanalGazeteci.net editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen İhlas Haber Ajansı (İHA) dır.