“ÖĞRETMEN” | SanalGazeteci.Net“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali yıllar öncesinden bu sözüyle eğitime ve öğretmene nasıl ulvi bir anlam yüklenmesi gerektiğini açıklamıştır. Öğrenmek ve öğretmek. Beşikten mezara kadar sürekliliği devam eden iki eylem. Hayatın ve yaşamın bütünü bilgidir. Bilgi olmadan öğrenme olmadan hayatı ve yaşamı devam ettirmek oldukça güçtür. İnsanlığın var olduğu […]SanalGazeteci.Net

23 Haziran 2021 - 20:25

“ÖĞRETMEN”

“ÖĞRETMEN”
Son Güncelleme :

14 Ocak 2021 - 7:40

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali yıllar öncesinden bu sözüyle eğitime ve öğretmene nasıl ulvi bir anlam yüklenmesi gerektiğini açıklamıştır.

Öğrenmek ve öğretmek. Beşikten mezara kadar sürekliliği devam eden iki eylem.
Hayatın ve yaşamın bütünü bilgidir. Bilgi olmadan öğrenme olmadan hayatı ve yaşamı devam ettirmek oldukça güçtür. İnsanlığın var olduğu andan itibaren insana ilk öğretilen şey bilgidir. Yüce Allah Hz.Adem’i (as) yaratarak ayağa kaldırdıktan sonra meleklere ilk emri “Eşyanın isimlerini Ademe öğretiniz” olmuştur. Ve melekler dünyada yaratılmış olan tüm varlıkların ve eşyanın isimlerini Hz. Adem’e öğretmiştir.

İlk yaratılıştan bugüne tüm insanlık hep bilginin peşinde koşmuştur. Bu koşuş kıyamete kadar da devam edecektir. Dünyadaki tüm değişimlerin, tüm yeni buluşların kaynağı bilgidir. Bilgi olmadan öğrenme olmadan hiçbir şey gerçekleşmez. Çakmak ile kağıt yan yana durmakla asla birbirini yakmaz. Bir el’in çakmağı çakarak kağıdı yakması bilginin sonucudur.

Dünyadaki hayat dengesi buna göre kurulmuştur.

Dünya var oldukça dünyada hem öğrenenler hem de öğretenler mutlaka olacaktır. Yavrusu belli bir seviyeye geldikten sonra aslan tarafından yavrusuna nasıl avlanarak beslenmesi gerektiği öğretiliyorsa, sütten kesilen bir çocuğa annesi tarafından kaşık tutarak yemek yemesinin, bir ekmeği ya da bir meyveyi ısırarak yemesinin öğretilmesi de aynıdır.

Öğretmen hem öğreten hem de hayatı şekillendirendir.

Öğretmenlik mesleği mesleklerin anasıdır ve Peygamber mesleğidir. Bütün meslek sahiplerini yetiştiren, onlara rehberlik yapan öğretmendir.

Öğretmen işine sevgisini katandır. Yetiştirdiği çocuklarını sevgisiyle yoğurandır. O sevgidir ki, öğrenciye hiçbir öğretmenini unutturmaz.

Öğretmen hayata hazırlayan, yol gösteren ve hayatın gerçeklerini çocuklara öğretendir.

Öğretmen çocuklar için hem anne hem de babadır. Hayatta çocukları şu üç kişi şekillendirir. Bu üç kişi çoğunlukla çocukların hayatına yön verir. Çocuklara davranış, kişilik ve karakter kazandırır. Bunlar; anne, baba ve öğretmendir. Öğretmenler çocukları yetiştirirken yerine göre onlara hem annelik hem de babalık yapar. Anne ve baba eksikliğini hissettirmezler. Anadolu’da çokça zikredilen anne yüreği ve baba şefkatinin aynısı öğretmende de vardır. Öğretmendeki şefkat yetiştirdiği tüm öğrenciler için aynıdır. O şefkat tüm çocukları kuşatır.

Öğretmen sabreden ve affedendir. Öğretmenlik mesleği yorucu ve yıpratıcı bir meslektir. Bunu en iyi evinde bir çocuğu olup da onu durdurmakta zorlanan anneler anlar. Anne, evin altını üstüne getiren bir çocuğu durdurmakta zaman zaman zorlanır. Öğretmen onca zorluğa rağmen bir sınıftaki 30-35 çocuğu kırmadan dökmeden huzur içinde yetiştirmeye çalışır. Onların birlikte hareket etmelerini sağlar. Onların hepsine aynı şefkatle yaklaşır, bağrına basar ve onları yetiştirir.

Öğretmen yüreklere dokunandır. Bir çiçeği okşarcasına büyütmek, ona dokunmak, o çiçeği büyütene nasıl büyük bir haz ve mutluluk veriyorsa, yetiştirdiği her öğrenci öğretmen için öyledir. Öğretmen öğrencisinin yüreğine dokunarak, adeta yüreğini okşayarak onu büyütür ve yetiştirir.

Öğretmen keşfedendir. Öğretmen her çocuğun yeteneğini, becerisini ve farklı özelliklerini ortaya çıkarır. Onların özelliklerini keşfeder. Küçük dokunuşlarla her çocukta bulunan farklı özellik ve yetenekleri ortaya çıkarır. Kiminde sanat, kiminde el becerisi, kiminde farklı zeka özellikleri, kiminde spor ve kiminde farklı farklı özel yetenekler.

Öğretmen gönülleri fethedendir. İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet Han’ın, her sefer öncesi askerlerine söylediği bir söz vardır. “Biz toprakları değil, gönülleri fethe gidiyoruz”. Bu söz çok manidardır ve çok önemlidir. Bir gönüle tutunursanız, bir insanı gönülden fethederseniz her şeyi elde edersiniz. Fatih Sultan Mehmet Han da hedefine gönüllerin fethini ve aslında gönüllerin eğitimini koymuştur. Her öğretmen öğrencisinin ruh dünyasını, gönül dünyasını çözmeye çalışır ve çocukların gönül dünyalarına girerek onları yetiştirir. Bunun için öğretmenler unutulmazdır.

Öğretmen dert dinleyendir. Her insan özeldir ve her insanın kendine özgü özelleri ve özel dünyası vardır. Her insanın özel dünyası kendi içinde sırlarla doludur. O sırları herkes bilemez. İnsanlar da çoğu zaman o sırları paylaşmaktan imtina eder ve paylaşmazlar. O sırlar, bazen mutluluktur bazen de hüzün. Çocuklar bazen kimseye açamadıkları özellerini öğretmenlerine açarlar. Çünkü öğretmenlerini kendilerine yakın görürler. Öğretmenler çocukların her şeyini dinler ve onlara en doğru rehberliği yapmaya çalışırlar.

Öğretmen kucak açan ve yardım edendir. Öğretmen, öğrencilerinin her şeyini takip eder. Zaman dilimi aranmaksızın kendisine ulaşan her öğrencisine yeri ve zamanı geldiğinde yardım eder.

Öğretmen ülkelerin geleceğini şekillendirendir. Bir ülkenin geleceğini ilmek ilmek dokuyan, harcını yoğuran ve inşasını kuran öğretmenlerdir. Çünkü öğretmen nesilleri yetiştirendir. Ülkelerin yüz yıllar sonrasını belirleyenler öğretmenlerdir.

Hani bir düşünür diyor ya: “Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız buğday ekin, 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikin, 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin”. İşte o yüz yıllar sonrasının insanlarını yetiştirenler öğretmenlerdir.

Öğretmenlik mesleğinin belli bir zaman dilimi ve mesaisi yoktur. Öğretmenlik mesleği 7/24 mantığıyla işler. Hiçbir öğretmen günün hangi saati olursa olsun kendisine ulaşan öğrencisine bu saatte neden bana ulaşıyorsun, neden beni arıyorsun, mesaide değiliz demez. Günün hangi saati olursa olsun öğrencisiyle ilgilenir. Öğretmenlik mesleği böylesine emek verilen ulvi bir meslektir.

Öğretmen, ülkenin dört bir köşesinde, yerine göre sırtında öğrenci taşıyan, okulun bacasından kar temizleyen, çocuklar üşümesin diye soba yakandır. Öğretmen, yollar karla kaplandığında köyden köye bir harf öğretebilmek için kilometrelerce yol yürüyen, hasta bir öğrencinin başucunda ona umut aşılayandır.

Öğretmen, bu ülkenin çocukları için, okulunun çatısını onaran, bahçe duvarlarını ören, elleriyle öğrencilerini doyuran, okul koridorlarını ve sınıfları temizleyen, eline fırça alıp sınıf sınıf okulu boyayandır.

Öğretmen, bu ülkenin her karış toprağında bayrak düşmesin diye, göğsünü hainlere siper ederek görevi başında şehit olandır.

Öğretmenlik mesleğini ve öğretmenleri eleştirmek, öyle sırça köşklerde oturanların, süt dolu jakuzilerde sefa sürenlerin işi değildir. Atalarımız ne güzel söylemiştir. Had bilmek. Herkes haddini bilmelidir. Sözlerinin arkasını ve önünü bilmeden, muhataplarının vakar ve onurunu düşünmeden söylenen her söz basitlikten öteye gitmez.

Gönül insanı Mevlana ne güzel söylemiştir. “Suskunluğum asaletimdendir. Her söze verecek bir cevabım vardır. Lakin bir söze bakarım söz mü diye, bir de söyleyene bakarım insan mı diye”.

Bir gazetecinin kalkıp, Pandemi döneminde öğretmenlerin yattığını, bir şey yapmadığını, rahata alıştığını söylemesi öğretmenleri çok üzmüştür. Öğretmenlere karşı böyle cümleler kurarak eleştirmek, gerçeklere gözleri kapamaktır.

Öğretmenler Pandemi döneminin en zor işlerini yapmıştır. Ve yapmaya devam etmektedir. Bir yıla yakındır okullarına gidemeyen yaklaşık 18 milyon öğrenciye uzaktan eğitim imkanını öğretmenler sunmuştur. Ülkemizde uzaktan eğitim diye uygulanan bir sistem yoktu. Pandemiyle birlikte hayata geçirilen ve uygulamaya konulan uzaktan eğitim, devletimizin sunduğu imkanlarla birlikte öğretmenlerimiz sayesinde gerçekleştirilmiştir.

Uygulamadaki zorluklar, yeni kurulan sistemler, öğrenciye ulaşma, veliye ulaşma ve onları sürece dahil etme öğretmenlerimizin gayretleriyle olmuştur. Türkiye, Pandemi döneminde, uzaktan eğitimin kısa süreler içerisinde hayata geçirildiği ve en verimli uygulandığı ilk üç ülkeden biri olmuştur. Bu başarıda öğretmenlerimizin payı çok büyüktür.

Öğretmenlerimiz bu sıkıntılı dönemde kast edildiği gibi rahat rahat evlerinde yatmamış, oturmamış, rahata alışmamıştır.
Öğretmenler bir taraftan canlı bağlantılarla bilgisayar başında uzaktan eğitim hizmeti sunarken, diğer taraftan vefa destek guruplarında yer almış, ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtmış, bir taraftan okullarda, maske, dezenfektan, tulum, eldiven, temizlik ürünleri, kolonya vb. ürünleri üretirken diğer taraftan 112 acil servis başında telefonlara bakmış, mahalle denetim ekiplerinde görev alarak sağlık personeline yardımcı olmuştur. .

Eleştirmek ve yıkmak dünyanın en kolay işidir. Oturduğunuz yerden birilerini eleştirir, yerden yere vurur her şeyi söyler hiç de yorulmazsınız. Uzun yıllar alın teri döker, emek verir bir şeyleri yaparsınız ama birileri gelir o sizin yıllarınızı verdiğiniz emeğinizi saniyeler içinde yıkar, yakar ve gider. Kolaydır yıkmak. Her şeyi eleştirmek basit insanların işidir. Emeği, alın terini görmeyip her şeyi yakmak ve yıkmak da, elinden bir şey gelmeyen, beceriksiz ve görgüsüz insanların işidir.

Peygamber mesleği olan öğretmenliğin, hayal ürünü ve gerçek dışı söylem ve eleştirilerle yıpratılamayacak kadar ulvi bir meslek olduğunu belirterek, bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyor, ölenlere rahmet diliyorum.

Görevleri başında şehit edilen tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Bu ülke için gece gündüz demeden çalışan ve gayret eden tüm öğretmenlerimize başarı dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sağlıcakla kalınız.
Sevgi ve saygılarımla.

Ocak 2021/İstanbul
Emin ÇIKRIKÇI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle